.O Zespole

Zespół Akcent powstał w 1989 roku. Założyli go: Zenon Martyniuk, występujący dotychczas w zespole Akord i Mariusz Anikiej, występujący wcześniej w zespole Centrum. W 1991 roku ukazała się pierwsza kaseta zespołu, zatytułowana po prostu "Akcent 1". Znalazły się na niej pierwsze przeboje zespołu: "Chłopak z gitarą", "Dajcie mi gitarę", "Tabu tibu". 

W sierpniu 1991 r. obaj muzycy wyjechali do Belgii. Tam nagrali drugi album zespołu "Żegnaj mała". Wkrótce potem zespół się rozpadł. Zenon Martyniuk podjął współpracę z zespołem Crazy Boys, z którym nagrał dwie kasety: "Daleka droga" i "Mała o, o!", a następnie razem z Henrykiem Mellerem stworzył zespół Ex Akcent, który wydał 3 kasety: "Szczęśliwy czas", "Piękna niedziela" oraz "Kolędy". W tym czasie Mariusz Anikiej występował razem z Markiem Majewskim w zespole Marinero.

O Nas 1

Po powrocie z Belgii Zenek i Mariusz reaktywowali zespół Akcent. W krótkim czasie wydali dwie kasety: na jednej, "Dajcie mi gitarę", zawarli 10 piosenek pochodzących z pierwszych dwóch albumów zespołu, w nowych wersjach. Druga, "Słuchajcie chłopcy" zawierała premierowe kompozycje, wsród nich przebój "Stary Cygan", który znalazł się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego plebiscytu Radia Katowice na Przebój Roku 1993. Od tego czasu Akcent stał się jednym z czołowych zespołów nurtu disco polo, który w tych czasach zyskiwał sobie coraz większą popularność.

Kolejny album "Peron łez" potwierdził tę pozycję. Rok 1994 przyniósł dalsze sukcesy. Ukazał się wtedy album "Życie to są chwile". Pochodzące z niego utwory "Mała figlarka" i "Dźwięki strun" stały się chyba największymi przebojami w historii zespołu. Rozbrzmiewały praktycznie w całej Polsce, również tam, gdzie muzyka disco polo nie cieszyła się wczesniej popularnością. Do tych dwóch utworów nakręcone były także pierwsze teledyski Akcentu.

Kolejną płytą zespołu, wydaną w 1995 roku, był "Czar miłości", promowany przez takie teledyski, jak "To właśnie ja" i "Kołysanka dla ukochanej".

Rok 1996 to okres eksperymentów muzycznych. Zespół podjął wtedy współpracę z Igorem Giro, czego rezultatem był niezwykły, zupełnie odmienny od typowych klimatów zespołu, album "Akcent Dance". Dwa utwory z tej płyty: "Daleko do gwiazd" i "Całuj mnie" doczekały się teledysków. Eksperyment, choć bardzo udany, okazał się być tylko jednorazowym.

Już na następnym albumie "Oczarowałaś mnie", z którego pochodzą takie przeboje jak "Ostatni most", "Obraz Twój" i "Siwy koniu", zespół powrócił do swojego charakterystycznego brzmienia.

 O Nas 2

Kolejna płyta, jaka ukazała się w 1997 roku, była "Akcent Gold". Znalazło się na niej, prócz 1 utworu premierowego, 9 znanych przebojów zespołu w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach. Nowe wersje takich utworów, jak "Tabu tibu", "Peron łez" czy "Żegnaj mała" stały się ponownie wielkimi przebojami. Do tej płyty nakręcono 2 teledyski: "Psotny wiatr" (utwór premierowy) oraz "Żegnaj mała".
 
Rok 1998, można powiedzieć, był ukoronowaniem działalności Akcentu w dotychczasowym składzie. Ukazała się wtedy płyta "Wyznanie", promowana przez 4 teledyski: "Wyspa szczęśliwych snów", "Zostań tu", "Wyznanie" i "Królowa nocy". Materiał ten przyniósł zespołowi Akcent główna nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie.
Rok 1999 przyniósł rewolucyjne zmiany w zespole. Po prawie 10 latach odszedł z zespołu Mariusz Anikiej. Nowa płyta "Wspomnienie", zawierająca 7 utworów premierowych oraz 7 starych przebojów w nowych aranżacjach.. Do następujacych utworów z tej płyty nakręcono teledyski: "Lato jest po to by kochać", "Pada deszcz" i "Wspomnienie".
Wraz z nadejściem nowego wieku zespół zwolnił nieco tempo. Na następną płytę zespołu fani czekali , aż 2 lata. Album "Moja gwiazda". Ukazała się w 2001 roku i jest ostatnim jak dotychczas premierowym materiałem zespołu. Promowany był przez teledyski "Dziewczyna z klubu disco", "Rodzinny dom" i "Moja gwiazda".
 
W 2002 roku ukazały się "Platynowe przeboje". W kolejnych latach zespół nagrał tylko pojedyńcze utwory, które prezentowane były na kolejnych festiwalach w Ostródzie.
 
Na początku 2006 roku ukazał się kolejny album w dorobku fonograficznym Zenka Martyniuka w duecie z Waldemarem Oksztulem - muzykiem występującym dawniej w zespole Imperium. Płyta nosi tytuł "Do Ciebie"
 
W latach 2006-2015 rośnie coraz bardziej popularność zespołu . Zespół wydaje hit za hitem między innymi takie utwory jak: Czemu jesteś tak dziewczyno – Piosenka podczas festiwalu w Ostródzie w roku 2007 otrzymuje nagrodę główną Gran Prix festiwalu. Rok 2008 to produkcja nowych utworów , które są grane przede wszystkim na koncertach i klubach. W latach 2009 -2014 zespól nie zwalnia tempa i powstają kolejne hity , które śpiewa cała Polska między innymi: Szczęśliwa Gwiazda , Tańcząca w deszczu , które to po raz kolejny zdobywają nagrody publiczności na festiwalu w Ostródzie. Podsumowanie tych lat jest kolejna nagroda w roku 2013 na festiwalu w Ostródzie , gdzie siedem utworów znalazło się w 30 hitów wszechczasów Disco Polo Hit.

 

 Bardzo ważną datą jest rok 2014 , gdzie utwór Przez Twe oczy Zielone otrzymuje nagrodę publiczności na festiwalu w Ostródzie. Kolejnym sukcesem w roku 2015 roku jest otrzymanie statuetki Osobowość Roku , którą to Zenon Martyniuk odbiera podczas wielkiej gali. osobistościW roku 2015 pojawia się w kinach film o muzyce Disco Polo w którym to reżyser wykorzystuje kilka utworów Akcent to świadczy o popularności zespołu.
 
Utwór Przez Twe Oczy Zielone staje się mega hitem w każdym zakątku Polski słuchają go nie tylko dorośli lecz i dzieci , muzyka trafia to kilku pokoleń. Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej po wygranym meczu z Irlandią w szatni tańczy w rytm muzyki Zenka.
Lider zespołu coraz częściej jest zapraszamy do mediów publicznych między innymi jest gościem słynnego programu Kuba Wojewódzki , czy też program Agaty Młynarskiej – Świat się kręci...

Nie słabnie popularność zespołu , który wciąż zaskakuje nowymi hitami takimi jak: Kochana wierzę w miłość , Skradłaś wszystko do których to teledyski kręci w Stanach Zjednoczonych.Obydwa utwory są mega hitami. Końcówka roku 2015 wyłania kolejny hit „ Przekorny Los” , który został wykonany podczas festiwalu w Ostródzie popularność jego rośnie z dnia na dzień.

W rok 2016-2018 upływa spokojnie zespół po sukcesie pioenki  "Przez Twe Oczy Zielone" koncertujemy w Polsce i na cały świecie. W roku 2017 ukazuje się książka bigraficzna napisana przez Panią Martynę Rokitę "Życie to są chwile" . Książka sprzedaje w ponad 20000 tysiecy sztuk. W roku 2017 pojawia się napój energetyczny : ZENEK ENERGY DRINK", który do dziś z powodzeniem gości na półkach sklepowych. W 2018 roku rozpoczynają się zdjęcia do filmu fabularnego "ZENEK" produkcja Telewizja Polska S.A. Po raz kolejny na wielkiej scenie Sylwestra z TVP2 Zenek i zespół występują na największej imprezie w Polsce. W 2018 roku ukazuję się piosenka "Ja Gnam przed Siebie" teledysk został nakręcony w USA.

       W 2019 roku Zenek gości w historycznym programie Telewizji Polskiej "Szansa na sukces" ten odcinek ogląda ponad 2.5 mln widzów  . 
 Wszystkie media zarówna telewizja , internet , prasa piszą o zespole Akcent , który jest niekwestionowany liderem w branży muzycznej nurtu Disco . O popularności świadczą liczy w internecie oglądalność oficjalnego kanału YOU TUBE to cyfry w milionach , żaden inny zespół nie jest w stanie  się pochwalić takimi wynikami . Portal społecznościowy Facebook  to kolejne medium spotkań z Fanami ,który liczna z dnia na dzień rośnie i jest już liczona w tysiącach niedługo w milionach to tylko świadczy o ogromnej popularności Zenona Martyniuka , jego hitów i zespołu Akcent.
 

 Obecny skład zespołu : Zenon Martyniuk , Ryszard Warot.

 Osiągnięcia grupy Akcent:

1. Główna nagroda Grand Prix za utwór „Wyznanie” na festiwalu w Ostródzie – 1997

2. Nagroda za hit festiwalu za utwór "Laura" - Ostróda 2000

3. Nagroda publiczności za utwór "Ja płaczę nocą" - Ostróda 2002

4. Nagroda publiczności za utwór "Graj gitaro graj" - Ostróda 2003

5. Nagroda publiczności za utwór "Pragnienie miłości" - Ostróda 2004

6. Nagroda za twórczość, utwór "Lambada nad brzegiem morza" - Ostróda 2005

7. Nagroda burmistrza miasta Ostróda - Ostróda 2006

8. Główna nagroda Grand Prix za utwór „Czemu jesteś taka dziewczyno” na festiwalu w Ostródzie – 2007

9. Nagroda Publiczności za utwór „Taką Cię wyśniłem” - Ostróda 2009

10. Nagroda radia IRN i nagroda specjalna CPN Skład - Ostróda 2009

11. Nagroda burmistrza miasta Ostróda - Ostróda 2011

12. Nagroda publiczności za utwór "Szczęśliwa gwiazda" - Ostróda 2012

13. Nagroda publiczności za utwór "Tańcząca w deszczu" - Ostróda 2013

14. Nagroda specjalna od Disco Polo Hit Wszechczasów . Siedem utworów znalazło się w 30 . Moja Gwiazda, Dziewczyna z klubu disco, Pszczółka Maja, Psotny wiatr, Życie to są chwile , Królowa nocy, Pada Deszcz - Ostróda 2013

15. Nagroda publiczności za utwór "Przez Twe oczy zielone" - Ostróda 2014

16. Osobowość Roku 2015 - Zenon Martyniuk

17. Teledysk wszechczasów do utworu "Przez Twe oczy zielone" - Ostróda 2015

18. Nagrody - OSTRÓDA 2016

Nagrody hity programu Disco Polo Live 

1 miejsce Akcent ,, Przez Twe oczy zielone "

2 miejsce Akcent ,,Przekorny los "

3 miejsce Akcent ,, Kochana wierzę w miłość "

19. Plyty przyznane przez ZPAW 2017

Przekorny los – Diamentowa płyta 

Skradłaś wszystko – Diamentowa płyta

Kochana wierzę w miłość - Podwójna Platynowa płyta

20. Nagroda specjalna tygodnika ,, Na Żywo" Najlepszy teledysk - Akcent ,,Prawdziwa miłość to ty "

21. Nagroda publiczności ( głosowanie widzów )

22.  Nagrody - OSTRÓDA 2017

a) Nagroda Publiczności  " Złota 20 " utwór : Przez Twe Oczy Zielone "

b) Nagroda Publiczniści Premiery utwór :  "Wakacyjne Cuda"

c)  Kochana wierzę w miłość - singiel  - Poczwórna platynowa płyta

d)  Przekorny Los - Album  - Poczwórna platynowa płyta

e)  Przekorny Los - Singiel - Podwójna diamentowa płyta

23. Nagrody - OSTRÓDA 2018

a)  Przekorny Los - Singiel - Potrójna diamentowa płyta

b)  Kochana wierzę w miłość - singiel  - diamentowa płyta

c)  Przekorny Los - Album  - diamentowa  płyta

d) Prawdziwa Miłość to Ty - singiel - diamentowa płyta

e)  Skradłaś wszystko singiel - Akcent & Kroppa - diamentowa płyta

24. Nagrody - OLSZTYN 2019

a) Złota płyta duet Lider & Akcent

b) Super Grand Prix Festiwalu

25. Białystok 2019 -Otrzymanie Statuetki ORŁY WPROST